چرا مطبوعات استانی از نمایشگاه مطبوعات استقبال نکردند؟

هفته قبل که نمایشگاه و جشنواره مطبوعات کشور در مصلی تهران برگزار بود توفیق رفیق یار شد و در این نمایشگاه غرفه ای هم برای خوزستان و به نام هفته نامه رسانه جنوب برپا شد که چند روزی من اونجا بودم.

خوزستان علی رغم همه ی عقب ماندگی ها در عرصه مطبوعات یا بهتره بگم عرصه ی کمی مطبوعات کمبود که نداره اضافه بر سازمان هم داره...

با این وجود روزنامه ها و نشریات پرمدعایی مثل کارون،روزان ، نور و فرهنگ هم زحمت شرکت در نمایشگاه رو به خودشون ندادند....

این مطلب رو بخونید...

چرا مطبوعات استانی از نمایشگاه مطبوعات استقبال نکردند؟

جشنواره یا نمایشگاه مطبوعات همه ساله فرصتی یک هفته ای در اختیار مدیران مسئول و سردبیران نشریات و خبرگزاری ها می گذارد تا در فضایی فرهنگی و مجتمع، دستاوردها و تلاش های خود را در معرض دید عموم، مسئولان و علاقه مندان بگذارند؛ برای همین است که کمیت و کیفیت نمایشگاه هر سال بالاتر می رود (جدای از انتقادات و نقایصی که امسال از ابتدای کار مشهود بود) و اصحاب رسانه های فعال برای حضور در نمایشگاه از مدت ها قبل برنامه ریزی می کنند. در این میان نشریات استانی به عنوان یکی از ارکان مهم عدالت رسانه ای می توانند و شایسته است از این فرصت استفاده کنند تا توانمندی ها و مسائل خود و استان خود را بدون واسطه به گوش مردم و مسئولان بخش های مختلف کشور برسانند و همچنین از تجربیات سایر رسانه ها و مطبوعات کشوری و استانی بهره مند شوند و احیانا اگر بتوانند از موقعیت استفاده کنند زمینه را برای همکاری های خبری با سایر رسانه ها به ویژه رسانه های کشوری و یا مطبوعات استان های همجوار فراهم کنند. اما متاسفانه امسال آنچه که شاهد بودیم نشان از نقل دیگری داشت. به قرار اطلاع حضور نشریات استانی بخصوص مطبوعات استان خوزستان در این نمایشگاه بسیار کمرنگ بوده است. به بیان دیگر غیر از هفته نامه ی رسانه جنوب هیچ نشریه ی دیگری از خوزستان اراده ی جدی برای حضور در نمایشگاه نکرده است و یا شرایط فراهم نبوده است. در این وانفسای وضعیت اقتصادی نشریات از بسیاری از هفته نامه های استانی می توان پذیرفت که تامین هزینه های شرکت در نمایشگاه برایشان مشکل است اما واقعا برخی روزنامه های استانی که از نظر مالی وضع خوبی هم دارند هم وضعیت جذب آگهی مناسبی دارند چرا از این عرصه برای گسترش عدالت رسانه ای بخصوص انتقال مشکلات خوزستان استفاده نکردند؟ آیا برای مدیران محترم و همکاران عزیز ما در نشریات رساندن پیام مشکلات و دردهای استان از یک سو و ارتقای سطح کیفی نشریه ی متبوعشان از سوی دیگر مسئله نیست؟! در طرف دیگر ماجرا نقش مدیران ارشاد در سطح اداره کل و وزارت را نیز نمی توان نادیده گرفت. اگر آقایان وزیر و معاون و مدیر کل در دولتی که دغدغه ی اصلی خود را بر اساس آرمان های امام راحل و اهداف انقلاب برای عدالت رسانه ای و عدالت در انتقال اخبار وقعی و اهمیتی قائل هستند، چرا برای نشریات استانی سهمی قائل نشدند؟! شاید پاسخ این باشد که راه برای حضور نشریات استانی بسته نبوده و هر کس می خواست می توانست با تامین شرایط و بخصوص پرداخت حق غرفه در نمایشگاه شرکت کند. نکته همین جاست! چگونه انتظار دارند نشریات استانی در این مشکلاتی که برای وضعیت آگهی و مالی شان درست شده است، مانند برخی خبرگزاری ها و روزنامه های نور چشمی و دولتی به راحتی حق حضور در نمایشگاه، حق ماموریت پرسنل و هزینه ی اسکان، غرفه آرایی و سایر هزینه ها را بپردازند؟ اگر برای این مسئولین محترم این قضیه اهمیت داشت به جای تبلیغات فراخوان برای حضور چند خبرگزاری خارجی به حضور نشریات و رسانه های محلی اهمیت می دادند. رسانه جنوب در این شرایط و با همه ی مشکلات مالی که سر راه ما و همه ی همکاران هست به لطف خدا در نمایشگاه حاضر شد تا ضمن نشان دادن توان رسانه ای استان، گوشه ای از اقدامات انجام شده و مشکلات استان را انتقال دهد. جا دارد در این جا از همکاران عزیزمان که با مشکلات فراوان و حداقل امکانات این کار پر زحمت اما شیرین را به جان خریدند تشکر کنیم.

/ 0 نظر / 12 بازدید