همت مضاعف. کار مضاعف

چه کسی گفت؟ چه کسی عمل کرد؟!

ساعت های پایانی سال 89، بهترین زمان برای محاسبه ی عملکردها و رفتارهایمان در طول 365 روز از عمر خدادادی است؛ عمری که قطعا باز نمی گردد و روایت مثلش همان داستان معروف غار تاریک و جواهرهاست. عده ای که در غاری تاریک گرفتارند، تعدادی از آنها از جواهرات و سنگ های قیمتی درون غار در جیب هایشان ذخیره کردند و عده ای هم که مشغول احوال لحظه ای خود بودند اصلا جواهری برنداشتند و وقتی به طریقی از غار بیرون رفتند هر دو گروه پشیمان شدند. یک گروه از اینکه اصلا جواهری برنداشته اند و گروه دیگر از اینکه به جمع کردن سنگ های قیمتی همت نگماشته اند.
در محاسبه ی اعمال سال 89 هم همه ی ما، جدای از خاطرات تلخ و شیرین، حداقل کمی پشیمانی و ندامت خواهیم داشت. عده ای به خاطر اینکه اصلا از یک سال عمرشان استفاده نکردند و گروهی که حسرت زمان های از دست رفته را می خورند و فکر می کنند به اندازی ی لازم از این یک سال از عمرشان بهره گیری نکرده اند و احتمالا عقلای هر دو گروه، عزم هایشان را برای سال بعد و روزهای آینده جزم خواهند کرد.
در روزهای پایانی سال 88 بسیاری گمان می کردند چون اساس سنت حسنه ای توسط رهبر فرزانه انقلاب و قبل از آن توسط امام راحل هر سال نام گذاری می شود احتمالا سال 89 متاثر از فتنه ی سال 88 با موضوع سیاسی و درگیری های آن روز کشور نام گذاری خواهد شد.
اما ناخدای کشتی انقلاب اسلامی با هوشمندی خاص خود از اینکه موج ایجاد شده توسط ضد انقلاب فضای عمومی و نهادهای تاثیرگذار کشور را نیز کاملا درگیر کند، جلوگیری کردند و با انتخاب عنوان «همت مضاعف و کار مضاعف» بر نیاز اصلی کشور تاکیدی دوباره نمودند تا باز هم برای خواص و عوام جامعه قله ی عزت و راه رسیدن به آن را رهنمون شده باشند.
رهبری انقلاب فارغ از جو به راه افتاده توسط دشمن که قصد مشغول ساختن تمام ظرفیت های کشور در یک درگیری کاملا طراحی شده را داشت، به نیاز اصلی کشور برای دستیابی به افق های جامعه ی اسلامی پرداختند و در طول این یک سال نیز هر گاه فرصت و ظرفیتی وجود داشت در بین مردم، دانشگاهیان و مسئولان به تفصیل ضرورت های همت و کار مضاعف پرداختند تا این مفهوم به عنوان گفتمان غالب در بین خواص جامعه و پس از آن در بین مردم قرار بگیرد.
حال یک سوال مطرح می شود! وقتی رهبری انقلاب اسلامی و پس از ایشان همه ی عقلای قوم به این که مسئله ی اول کشور همت مضاعف و کار مضاعف است پی برده اند و آن را شرح و بسط نیز داده اند، مسئولین، مدیران، دانشگاهیان، کارمندان و سایر اقشار جامعه که مخاطب اصلی این پیام بوده اند چه پاسخ عملی به این مطالبه ی رهبری انقلاب داده اند؟! و یا اساسا چه کسی به این نیاز اول کشور خالصانه و مخلصانه بیشترین رویکرد و توجه را داشته است؟!
موفقیت های برجسته و خیره کننده دانشمندان، پژوهشگران، دانشجویان، نظامیان و حتی نیروهای امنیتی و حتی تر ورزشکاران نیز امسال شیرینی خاص خودش را داشت. در این دو مورد اخیر دستگیری ریگی جنایتکار و موفقیت در مسابقات گوانگجو را می توان از مصادیق همت مضاعف و کار مضاعف بخش های مختلف محسوب کرد.
اما همه ی موفقیت ها و فعالیت های برجسته مانع از این نمی شود که به نقد شیوه ی پاسخگویی نیروی نظام و انقلاب به ندای رهبری بپردازیم و انصافا جا دارد هر مدیر ارزشی و ولایتمدار در مجموعه و حوزه ی تاثیر خود به این سوال جدی پاسخ دهد و حداقل برای اینکه خودش بفهمد به چه میزان به هدف گزاری راهبردی ولی فقیه پایبند است، به ارزیابی عملکرد خود بپردازد.
در سویی دیگر وقتی به آن بخش از برنامه ها و اقدامات اعلام شده شخص رهبری معظم انقلاب حضرت آیت ا... العظمی خامنه ای نگاهی می اندازیم، می بینیم خود حضرت آقا بیشترین پایبندی را به راهبرد همت و کار مضاعف داشته اند. در همین هفته های اخیر بازدید 6 ساعته از وزارت اطلاعات، بازدید دقیق 5 ساعته از نمایشگاه دستاوردهای فناوری کشور، برگزاری همایش الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که مدیریت آن را اولین بار خود ایشان بر عهده گرفتند، همچنین نگاه ویژه ایشان به بیداری اسلامی و انسجام بیشتر بین امت اسلامی که خطبه ی عاطفی و پدرانه ایشان در بحث فاجعه ی سیل پاکستان و خطبه ی داهیانه و راهنمایی ایشان به زبان عربی در قضیه ی قیام های اسلامی در منطقه بویژه قیام و پیروزی ملت مسلمان مصر و سفر ده روزه و بسیار پر برکت حضرت آقا به شهر مقدس قم که به گواه کارشناسان مهلک ترین ضربه به فتنه گران داخلی و خارجی بود، تنها گوشه هایی از تجلی همت مضاعف و کار مضاعف ولی امر مسلمین بود.
باید گفت هر چند وظیفه ی ما است که هر گاه مخاطب ندای رهبری حکیم انقلاب اسلامی قرار می گیریم با تمام ظرفیت و توان عملا به آن لبیک بگوییم اما اولا مخاطبان اصلی پیام رهبری به نظر نمی رسد از تمام ظرفیت خود برای اجرای این راهبرد در سال 89 بهره گرفته باشند و ثانیا خود ایشان نیز نشان دادند با شناخت نیاز و اولویت اصلی کشور به هیج وجه منتظر دیگران نمی نشینند و بار بسیاری از وقت کشی ها یا به قول خود ایشان «پرداختن به امور فرعی» را خود بر دوش می کشند.
با این اوصاف پاسخ به این سوال که چه کسی به راهبرد همت و کار مضاعف به عنوان نیاز اول کشور بیشتر عمل کرده است، مشخص است.
باید دید دیده بان انقلاب برای سال 1390 چه اولویتی را تعیین می کنند؟
و باید دید «ما» به راهبرد سال آینده ی رهبری چگونه پاسخ خواهیم داد.
باید دید ...
عید نوشت:
اولا خودم از این عنوان عید نوشت اصلا خوشم نیومد اصلا امسال با این وضعیتی که مردم مسلمان بحرین و لیبی و یمن و ... دارند چطور از عید و جشن و نوروز حرف بزنیم؟!!
ثانیا می خواستم در مورد خبط بزرگی که دولت ارزشی دکتر نزدیک بود انجام بده)حضور ملک عبدالله پادشاه خائن اردن در جشن نوروز در تهران( مطلبی بنویسم که حاج حسین با یه وجیزه درست و حسابی حق مطلب رو ادا کرد. اینجا رو بخونید.
ثالثا قراره به بچه های فرهنگی راهیان نور خوزستان کمک کنیم و ایام عید رو بریم منطقه///خدا رو شکر/// خیلی با صفاست بخصوص اگر سال اول متاهلی همه رو قال بذاریم و نوروز رو شهدایی طی کنیم انشالله

/ 0 نظر / 10 بازدید